Abone Veri Tabanları

VERİ TABANLARI KULLANIM KURALLARI

    Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kütüphanesi olarak, yayıncı ve firmalarla yapılan lisans anlaşmaları ile bir çok elektronik kaynağa abone olunmuştur. Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, geçici bir süre için veritabanlarının Üniversitemize kapatılmasına yol açabilmekte, bazı durumlarda ise, anlaşma iptal edilerek, veritabanlarının Üniversitemize tamamen kapatılmasıyla sonuçlanmaktadır.

    Bu tür problemleri engellemek amacıyla, siz değerli akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizden aşağıda belirtilen kurallara uymanızı önemle rica etmekteyiz.

1- Belirli sayıda basılı veya elektronik kopya alınabilir (Örneğin, tek bir makale, kitabın bir bölümü, tek bir tez gibi)

2- Kendi bilgi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabilirsiniz. (Örneğin, araştırmanızda veya dersinizde.)

3- Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.

4- Veritabanının satılması , içeriğinin dağıtılması yasaktır.

5- Veritabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması yasaktır.

6- Veritabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması yasaktır.

7- Veritabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

Son Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, Salı