Piri Libdis

Library Discovery Database Services (LİBDİS) akademik içeriklerin derlendiği ve tam metin erişim sağlayan bir koleksiyon veritabanıdır. Her koleksiyon belirli standartlara uyan ve koleksiyonun amacına göre derlenmiş akademik içeriklerden oluşur. LİBDİS ile araştırmacılarınıza hiçbir yerde bulunmayan akademik koleksiyonlar sağlayabilirsiniz. LİBDİS sunum ve video formatında da özgün içerikli koleksiyonlar sunmaktadır. Açık ve kapalı kaynaklarda yer alan ve konuya özel derlenmiş koleksiyonlar da mevcuttur. Libdis’de her koleksiyon kendi için de 32 farklı disipline ayrılmış, meta verileri kontrol edilmiş, erişim uçları düzenlenmiş içeriklerden oluşur.

Erişmek için tıklayınız.

  1. Piri Extended Presentation Collection: Türkiye’nin ilk ve tek akademik sunumların derlendiği editörlü bir akademik veritabanıdır. Kapsadığı 10.000’den fazla sunum konularına göre sınıflandırılmış ve meta bilgileri düzenlenmiştir.

  2. Turkish Conference Proceedings: Türkiye merkezli sempozyumların tam metinlerini tarayan bir veritabanıdır. Bu veri tabanın da bulunan kaynakların neredeyse tamamı başka hiçbir yerde taranmadığı için özgün ve çok değerli içerikler barındırmaktadır.

  3. Piri Extended Conference Collection: Dünyada yayımlanan ve çoğu başka bir yerde taranmayan değerli bilimsel sempozyum/konferans/toplantı tam metinlerini kapsayan bu veri tabanı ile kullanıcılar yeni çalışmalar/uygulamalar/standartlara kolayca ulaşabilecekler.

  4. Piri Extended Article Collection: Dünya çapında yayınlanmış 10 milyondan fazla tam metin akademik eserin tarandığı bir veri tabanıdır. Kullanıcılar tam metin eserlerin meta verisinde arama, filtreleme ve tam metin görüntüleme yapabilirler.

  5. Dijital Haber Koleksiyonu: Türkiye’nin öne çıkan ve saygın ondan fazla haber kuruluşunu günlük takip eden ve haberleri arşivleyen bir veri tabanıdır. 100.000’den fazla haberi içeren bu veritabanı haberleri konularına ve ilişkili anahtar kelimelerine göre etkiletmektedir.

  6. Eski Gazete Koleksiyonu: Birçok farklı kütüphanede yer alan dijitalleştirilmiş açık erişimli gazete sayıları tek bir veri tabanında birleştirilmiştir. Kullanıcılar gazetelerin tam metinlerinde veya isim/sayılarına göre arama yapabilirler ve kolaylıkla PDF formatında kaydedebilirler.

  7. TBMM Tutanakları Koleksiyonu: TBMM toplantılarını, Cumhuriyet Senato toplantılarını ve TBMM ile ilgili diğer toplantı tutanaklarını içeren açık erişimli resmi kayıtlardır. Tam metinler de veya isim/sayılarına göre arama yapabilirler ve kolaylıkla PDF formatında tutanaklar kaydedebilirler.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2023, Perşembe